S6008LS3
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
S6008LS3
Part Number : S6008LS3
Manufacturer : Wickmann / Littelfuse
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : S6008LS3.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : S6008LS3 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Through Hole
Height : 15.75 mm
Weight : 2.299997 g
Case/Package : TO-220
Current Rating : 8 A
Forward Voltage : 1.6 V
Voltage Rating (DC) : 600 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Discrete Semiconductor - Thyristors - SCRs
Qty : 254 In Stock
Applications : Aerospace & defense Motor drives Portable electronics
Width : 4.78 mm
Length : 10.67 mm
Packaging : Bulk
Hold Current : 8 mA
Number of Pins : 3
RMS Current (Irms) : 8 A
Max Operating Temperature : 125 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 600 V