VS-16CTQ080SPBF
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-16CTQ080SPBF
Part Number : VS-16CTQ080SPBF
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle : New from this manufacturer
Datasheet : VS-16CTQ080SPBF.pdf
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : VS-16CTQ080SPBF More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Mount : Surface Mount
Height : 4.83 mm
Case/Package : D2PAK
Forward Current : 16 A
Max Surge Current : 850 A
Element Configuration : Common Cathode
Average Rectified Current : 8 A
Min Operating Temperature : -55 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) : 850 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) : 80 V
Products Category : Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty : 659 In Stock
Applications : Wired networking Factory automation & control Home theater & entertainment
Width : 9.65 mm
Length : 10.67 mm
Number of Pins : 3
Forward Voltage : 580 mV
Peak Reverse Current : 550 µA
Max Reverse Voltage (DC) : 80 V
Max Operating Temperature : 175 °C
Max Reverse Leakage Current : 550 µA
Peak Non-Repetitive Surge Current : 850 A